Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Archiwizowanie zdjęć

Archiwizowanie zdjęć
Autor Wiadomość

kocoor 
milczek
Sylwester Kocot

Wysłany: 2010-11-05, 20:50   Archiwizowanie zdjęć

Jakich programów używacie do archiwizacji zdjęć?
Szczerze powiem ,że mam na dysku niezły burdel, próbuję to jakoś okiełznać i dzielić tematycznie, ale najczęściej wszystko laduje w jednym worku pod datą robienia zdjęć.
I z czasem zapominam co kiedy robiłem, a jak szukam to znajduję to czego szukałem tydzień temu.
Jak sobie z tym radzicie? Dzielicie od razu tematycznie, opisujecie jakś szczególnie nazwę foderu z zawartością z sesji, czy jescze jakoś inaczej.
W tej chwili używam canonowskiego DPP ale część zdjęć mam w rawach nieobsługiwanych przez ten program i posiłkuję sie innym, co mnie trochę wkurza.
Któryś tam PS ma odpowiednie wtyczki ale mnie nie stać. :-/

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-11-05, 22:21   

ja robie date i gatunki ktore akurat sa w tym danym katalogu
ale niekiedy tez musze sie naszukac
uzywam ACDSee najnowszy rawy bardzo szybko czyta

pawjabl 
niemowa

Wysłany: 2010-11-06, 07:58   

Do przeglądania stosuję canonowskiego ZoomBrowsera. Jako, że w katalogu głównym przechowuję wszystkie zdjęcia, zrobiłem podział katalogami na lata, wewnątrz których mam kolejne katalogi których nazwy zaczynają się od daty, później własna nazwa nawiązująca do wydarzenia. Oprócz tego do zdjęć przyrodniczych mam pozakładane katalogi: Ptaki, Ssaki itd. Wewnątrz nich już dodatkowe katalogi z nazwą gatunku. Całość przechowuję mając po 1 kopii na 2 dyskach zewnętrznych.

Juria0 
rozkręcam się
Rafal Jura

Wysłany: 2010-11-06, 11:35   

Ja rowniez uzywam programu canona,mam opisane foldery ptaki,zwierzeta itp.wrzucam wszystkie nowe zdjecia do folderu o nazwie nowe a pozniej segreguje je i wrzucam do poszczegolnych plikow no i oczywiscie kopia na zewnetrznym dysku gdyby cos sie z kompem stalo. Nie musze dlugo szukac tego co chce bo kazdy folder mam opisany i wiem co w nim jest.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-11-06, 14:55   

ja kopie robie na dysku w kompie
i na zewnetrznym uzadzeniu 2 kopie mam tam 4 dyski po 2TB

ktory po zgraniu fotek jest odlanczane zasilanie i kable sieciowe

Schadok 
milczek
Marek Schackemy "na zawsze z nami"

Wysłany: 2010-11-07, 18:59   

U mnie podobnie jak u Marka dysior zewnętrzny,z folderami gatunków,po zrzucie odłączony ;-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-11-07, 19:24   

jakby kogos dyski hdd interesowaly lub skrzyneczka do backupow to zapraszam do gieldy sprzedam :)

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2010-11-08, 15:05   

Ja fotki trzymam na kilku dyskach zewnętrznych. Nazwy katalogów to daty zrobienia zdjęć, pamiętam mniej więcej kiedy zrobiłem daną fotkę więc długo nie szukam. U mniej problem polega na tym że przeważnie nie chce mi się od razu kasować w aparacie nieudanych fot i wszystko wrzucam na dysk. Do usunięcia teraz mam pewnie z kilkadziesiąt a może więcej giga gniotów.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2010-11-09, 12:51   

Marcin Stefańczyk, to podeślij mi te giga gnioty. Coś tam pewnie wynajdę ;-)

A tak w temacie, tu u mnie katalogi gatunkowe. W środku katalog z datą sesji [zdjęcia których nie zdecydowałem się usunąć - RAW]. W środku katalogi JPEG z wywołanymi RAWami.
Jako że dydków zewnętrznych się jeszcze nie dorobiłem, od czasu do czasu wypalam zdjęcia na płyty.

AndrzejO 
niemowa
AndrzejO

Wysłany: 2010-11-19, 00:03   

Właśnie kilka dni temu przestał mi działać dysk zewnętrzny na którym trzymałem wszystkie zdjęcia...miał 2,5 roku... na szczęście mam zasadę, że na karcie w aparacie trzymam najlepsze fotki....mam ich obecnie 160...może mało...ale zrobię lepsze:)...w kompie też mam sporo,,,od kilku dni przerzucam jednak wszystko na płytki DVD...ten dysk chyba dam do elektronika...może naprawi?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-11-19, 00:08   

dyskow sie nie naprawia
szkoda pieniedzy
a co sie konkretnie stalo z nim??
mozna jedynie na wlasna reke wymienic elektronike jesli padla i odzyskac dane a potem do smieci
plyty dvd niby rozwiazanie ale niewiesz na jaka partie trafisz i po 2 latach odtwarzacz nie odtworzy ci juz plikow
jedye rozwiazanieto podwojne kopie na dyskach
ktore odpinamy od napiecia jesli juz zrobimy kopie

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2010-11-20, 14:13   

AndrzejO, mnie też padł dysk w laptopie. Na szczęście miałem kopie na 2 dyskach zewnętrznych. Mimo to jak serwisowałem swój sprzęt to odzyskali mi dane z dysku całkiem za darmo, a wiem że coś takiego sporo kosztuje.

szycho, te gnioty nie nadają się do niczego ;-)

Robert Bijas 
niemowa
salmo45

Wysłany: 2011-02-20, 11:33   

Ja mam tak, Folder NP D300s potem folder z datą i opisem gdzie i co. Najlepsze kadry mają nazwy danego gatunku czy miejsca czy budowli. Kopia na zewnętrznym dysku i na DVD Gold Emtec lub Verbatim w dwu egzemplarzach, foty przebrane raczej.Niektóre z fot są na papierze i schowane.

Krzysztof S 
milczek
Krzysztof Sztaba

Wysłany: 2011-02-20, 12:56   

A co o tym sądzicie:

http://allegro.pl/najbezp...1454644998.html

Ludziska rzucili się jakby za darmo dawali

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-02-20, 13:08   

Jak to czytam to maja niezlego marketingowca
Dlamnie juz na samym wstepie brakujs usb3

pawjabl 
niemowa

Wysłany: 2011-02-20, 14:11   

Jest niewiele drożej z USB 3
http://allegro.pl/transce...1457928177.html

comatus 
milczek
Piotrek Kendzierski

Wysłany: 2011-02-20, 14:55   

Ja zastanawiam się nad zewnętrznym dyskiem USB. Możecie polecić coś sprawdzonego i pewnego za rozsądne pieniądze?

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2011-02-20, 22:21   

Dwa lata temu miałem awarie dysku twardego na którym trzymałem wszystkie rawy. Zapomniałem zrobić kopie na dvd i 1,5 roku ciężkiej pracy poszło na marne, przetrwały jakieś male pliki jpg umieszczone w galeriach internetowych :-(
Teraz mam 4 kopie wszystkich zdjęc na dyskach HDD i płytach dvd (2 na hdd + 2 na dvd)trzymane w różnych miejscach zamieszkania. Za jakiś czas zrobie kolejne kopiowanko.

Nemeo
milczek
Artur Michalak

Wysłany: 2011-02-21, 18:43   

Chodzi mi po głowie dysk sieciowy QNAP TS-419P+ czy ktoś takowy używał i może napisać kilka zdań o nim.
Głównie chodzi mi o prostotę konfiguracji i użytkowania.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-02-21, 19:43   

ja mam w domu ten model QNAP TS-459 PRO+ oprogramowanie jest banalne poradzisz sobie spokojnie z tym a saport maja na skaypie

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-22, 17:28   

ja segreguje latami , miesiacami i potem foldery , zawsze ulatwia odnalezienie , choc tez nie jest to latwe , kiedys tez ten sam problem mialem :)

a zdjecia przegladam w PS:)

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-03-09, 18:27   

Dorzucę do tego tematu: co powiecie o szybkim zrzucaniu zdjęć z karty aparatu podczas wyjazdów, takich dłuższych, myślę o wyprawach kilku- kilkunastodniowych? Myślałem o tablecie jako o urządzeniu do magazynowania fotek. Ale ostatnio wpadło mi w ręce coś takiego: Hyperdrive colorspace UDMA z dyskiem o pojemności nawet 500 GB. Czy ktoś już może używał tego sprzętu???. Chyba to lepsze od kilku kart o dużej pojemności?? :klup2:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-03-09, 18:54   

Cytat:
Myślałem o tablecie jako o urządzeniu do magazynowania fotek

tablet chyba do czego innego sluzy ?
chyba ze chodzi ci o cos innego ??

mowisz o tej zabawce ?
http://fotografwpodrozy.p...olorspace-udma/

fajna zabawka ale
uzywalem pare lat temuprawie wszystkie wersje digitmate od 1 do 4 ki i w dobie kart 1gb 2gb 4gb max fajna sprawa tylko ze zgranie 4 trwalo to z 15-20 min bateria wytrzymywala do 60 min chyba max
a w dobie kart 32-64 gb a wiekszosc kart to 32 gb umnie nie ma szans zeby zgrac w budzie chociaz jedna
chyba lepiej netbooka kupic taniego i czytnik kart
takie jest moje zdanie

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-03-09, 19:05   

Marek! tak, o tym myślałem, nie o tym, by zgrywac w budzie, bądź w szeroko pojętym terenie, ale np. po przyjściu, na koniec dnia. Na jednodniową sesję to mam wystarczające zaplecze w aparacie, ale co po kilku dniach??nie ma dojscia do kawiarenki internetowej, nie ma CD, nie ma zgrywania :cry: ten Hyperdrive ma sporą pamięć i kilka wejść dla róznych kart, Nie powiem, bo mały, nie zabiera dużo miejsca w bagażu, to też jego przewaga. Ale skoro uważasz, że lepszy notebook,,,,Nie wiem co lepsze :klup2: :klup2:

[ Dodano: 2011-03-09, 18:06 ]
Może jeszcze ktoś coś podpowie??? :->

Cerberiusz 
niemowa
Mikołaj Leszczyński

Wysłany: 2011-03-09, 19:17   

Opowiadałbym się za rozwiązaniem Marka, tym bardziej, że netbooka wykorzystasz także do innych celów. No i cena fotobanku:
Cytat:
Cena: od 1099 zł (sama obudowa), 1399 zł (z dyskiem 250 GB), 1599 zł (z dyskiem 500 GB)

trochę duża. Za mniejsze można kupić wspomnianego netbooka.

Pawik 
milczek
Paweł Wacławik

Wysłany: 2011-03-10, 23:37   

A ja mam i sobie chwalę :-) ! Digimate były faktycznie wolne i wystarczała im bateria na bardzo krótko, ale można było ją wymieniać w łatwy sposób. To cacko jest inne. Mega szybkie w zgrywaniu i bateria wystarcza na wiele Gb zgrywania. Zaleta - małe, w plecaku nie waży tyle co netbook i w budzie jak znalazł do zgrania fot! Można nawet karty zgrywać siedząc po pas w wodzie. Wiem bo kiedyś to robiłem :-) !

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-03-11, 07:39   

Paweł, dzięki)))chodzę koło tego Hyperdriv,a i ciągle mam dylemat czy go kupić. Koledzy wyżej odradzali, ale mnie dalej podoba sie jego mały wymiar, to duza zaleta, notebook to dodatkowe kiligramy w plecaku((( Chyba się zdecyduję;-))

Krzysztof S 
milczek
Krzysztof Sztaba

Wysłany: 2011-03-11, 16:32   

Obstawiałbym komputer.

Jak bywałem w puszczy zdarzało się, że miałem obfotografowany gatunek chrząszcza i przestawałem na pewnej ilości zdjęć. Dopiero po obejrzeniu na kompie w domu okazało się, że wszystkie zdjęcia są marnej jakości. Gdybym to sprawdził na miejscu, mógłbym poprawić, bo była taka możliwość.

I jeszcze wieczorkiem nasycić oczy przyniesionymi zdjęciami po dobrym browarku :-D

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-03-11, 18:41   

Chyba zdecydyuje się na Hyperdriva, Paweł mnie przekonuje, nie lubiędźwigac ciężarów,,,,, ;-) ale dzięki wszystkim za cenne uwagi :->

Odpowiedz do tematu