Przy obecnych trendach wymierania gatunku bez stosowania skutecznych działań ochronnych za około 20 lat kraska może całkowicie wyginąć z terenu Polski. W Polsce kraska to gatunek skrajnie nielicznie lęgowy, występujący lokalnie, wyspowo, w kilku istniejących jeszcze ostojach we wschodniej części kraju. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jest to gatunek o najwyższej kategorii zagrożenia CR- gatunek krytycznie zagrożony. W celu ochrony kraski w pobliżu stanowisk lęgowych wieszane są budki lęgowe typu "D" to koszt tylko-30 zł.. Nasze forum wspiera AKCJĘ KRASKA.
W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z koordynatorem Konrad Kata katakon@poczta.fm
Projekt realizowany jest przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć te działania prosimy o wplaty na konto:
konto/acct.: nr 25 8591 0007 0021 0052 2414 0001
Krakowski Bank Spółdzielczy,
Rynek Kleparski 8, 31-150 Kraków
W tytule: BUDKI LĘGOWE DLA KRASEK
Akcja jak najbardziej ok! Jest jednak duże ale, mianowicie chodzi o brak zabezpieczenia budek lęgowych przed dostępem do lęgu drapieżników, głównie kun.
W poprzednich latach widzieliśmy przy 2 budkach, a raczej pod nimi resztki piskląt.
Koniecznie należy zabezpieczyć doście do otworu wlotowego w sposób uniemożliwiający dostanie się do środka drapieżnikom, np. przez obicie cieńką blachą ścianek budki. Myślę że wobec tak zagrożonego gatunku jakim jest kraska, musi być to uwzględnione! Pozdrawiam
Tomek Tanczuk [Usunięty]
Wysłany: 2010-12-07, 20:15
Przelew wlasciwie powinien isc na dane:
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
adres: ul. Czysta 17/4, 31-121 Kraków
Krakowski Bank Spółdzielczy: 25 8591 0007 0021 0052 2414 0001
bo ta Kleparska to adres banku
Tak czy inaczej poszedl przelew - nr konta sie liczy.
Mysle, ze uwagi Henia sa b. cenne i z pewnoscia o problemie wiedza koordynatorzy akcji.
Tomku problem został zgłoszony w lipcu 2009 roku i jakoś nic się w tym konkretnym miejscu nie zmieniło, budki sa nadal bez zabezpieczeń!
Dlatego warto się zastanowić czy warto wykładać kasę na budki bez zabezpieczeń.
Można oczywiści zwrócić się bezpośrednio do tej fundacji skoro wiszą nadal budki niezabezpieczone.
Zresztą naturalne dziuple wg mnie również powinny zostać zabezpieczone. Pozdrawiam
Witajcie. W tym roku wszystkie drzewa, na których wisiały budki lub kraski gniazdowały w dziuplach zostały polane terpentyną. Sposób wygląda na bardzo skuteczny ponieważ w odróżnieniu od lat poprzednich nie stwierdziliśmy (nie są mi znane) przypadki zniszczenia lęgów przez drapieżniki.
Witam
Bardzo mi się podoba akcja. Kraska z pewnością skorzysta.
Tak jak pisał kolega Artur mimo ze nie było widać, stanowiska były zabezpieczone.
Rozważano dwa sposoby - potwierdzone naukowo.
Pierwszy sprawdzony gdzieś za granic a nie pamiętam… pan biegał w koszulce i taką potem przepoconą obwiązywał pnie stwierdził, że utrzymujący się zapach człowieka omijają kuny.
Drugi to terpentyna na drzewach w sąsiedztwie dziupli. W tym roku tak było i tego nie było widać. We wszystkich przypadkach było ok. Nikt z nas nie będzie sprawdzał czy tam gdzie jest kraska lęgowa a nie będziemy polewać terpentyną to kuna będzie. Skoro było dobrze będziemy kontynuować.
Faktycznie z poprzedniego roku znamy 1 przypadek splądrowani zapewne przez kunę.
Nikt nam jednak nie zgłaszał tego problemu na czasie. W zimie 2009 miałem informację o 1 znanym nam wcześniej przypadku.
Budki są jednym z podstawowych elementów ochronnych, ale sytuacja z roku na rok jest gorsza w całej Polsce. Jak podaje Tomasz Chodkiewicz OTOP w ramach Państwowy Monitoring Środowiska (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) - gniazdowań pewnych w całej Polsce w 2010 r to - 29 par.
obecnie jest kolonia tam gdzie najmocniej działamy chcemy rozszerzyć na pojedyncze efemeryczne stanowiska poprzes stworzenie miejsc legowych (budki). Aby była z powrotem większa populacja.
Kraska z pewnością będzie wdzięczna. Będziemy zdawać również relację z wykorzystania tych budek.
Pozdr Koordynator Akcji Kraska -Konrad Kata
http://www.kraska.eco.pl/
[ Dodano: 2010-12-07, 22:30 ]
oczywiscie zakup budek dla kraski mozna również wesprzeć poprzez przekazanie 1 % podatku przy rozliczaniu Podatku na koniec roku.
Bardzo dziękuje za wpłaty na budki.
Kraska bedzie z pewnością wdzięczna .
Na stronie głównej sponsorzy już są wymienieni.
Zamieściłem ostatnio mapki zmian liczebności na poł-wsch Polski http://www.kraska.eco.pl/wyniki.htm
tam gdzie najmocniej działamy są kolonie jednak wszystkie stare efemeryczne stanowiska przepadają. źle to wygląda
Przelew wykonany.Mam nadzieję ze te 2 dodatkowe budki przydadzą się.
Polecam i zachęcam pozostałych.Małe pieniądze a wielka sprawa--warto!!!!!
Pozdrawiam
Faktycznie , przykro się patrzy na tę mapkę.
Chciałbym kiedyś zobaczyć kraskę, pokazać dzieciom, ale widząc szybkość zanikania pewnie bez zagranicznej wycieczki się nie obejdzie.
Mam pytanie do Konrada jak i do innych bardziej znających temat.
Czy konkretnie wiadomo co jest przyczną zanikania kraski u nas?
Różnie gadają, jedni że brak dziuplastych drzew, inni że dziupli jest tyle co kiedyś, że sposób gospodarowania się zmienia.
Jak wygląda stan populacji gdzie indziej np. na Węgrzech ,na Słowacji . Czy to tylko u nas taka tendencja czy w ogóle populacji kraski się zmniejsza.
Niestety wymieranie kraski jest tendencją ogólnoeuropejską i postępuje od zachodu.
W większości krajów zanotowano silne spadki lub w niektórych jak u kilku naszych sąsiadów wymarcie. Jeszcze u sąsiadów na Słowacji jest 1 para.
Przyczyny – dziuple, zmiana siedlisk na pewno tak ale jest coś więcej czego nie znamy bo tak gwałtowne znikanie trudno wytłumaczyć takimi przyczynami. Może w Afryce nadal stosują np. do zwalczania szarańczy szkodliwej chemii lub nieciekawych środków ochrony roślin. Ponoć zaniki w latach 60 kraski był również w okresie masowego zwalczania szarańczy. Ale w Turcji, Rosji nie podają spadów ale tam też nie liczą. W Rosji szacunek na od 10 do 100 tys.
Na Podkarpaciu mamy jeszcze takie kolonie (2-3 miejsca )gdzie np. można w jednym miejscu nie ruszając się doliczyć się 4-5 par. Tu to tak jak w opowieściach starszych rolników. Wszędzie coś kracze tokuje. NIEBIESKO
I ja tu byłem i miód i wino piłem, na dwie budki kasę przelałem, o krasek nowe domy również zadbałem . Ponieważ cena dobra (sam takie budki kupowałem dla dudka), a cel szczytny to nie zastanawiałem się nawet 5 sekund. Proszę tylko by fachowcy wysmarowali te drzewa terpentyną i kasa nie poszła na marne. Jednocześnie gdyby można dorzucić malutki napis z boku, w rogu na budkę : "Sponsored by wujek Wacławik" żeby kraska wiedziała kto jej ten dom wybudował to byłoby miło. Oczywiście żartowałem . Ale całkiem hipotetycznie gdybym np. pójniej dowiedział się, że akurat w mojej budce (stąd oznaczenie ) zamieszkała jakaś rodzinka krasek i dostał taką info od Konrada Katy to bym się chyba posikał z radości i w nowym roku zainwestował więcej w takie "kamienice dla potrzebujących" ! Taki chwyt marketingowy na mnie by podziałał magnetycznie, bo wszyscy wiedzą, że marketing dźwignią handlu .
Oczywiście drzewa z budkami przy pniu będą ładnie pachnąć terpentyną. Nie ma problemu z podpisami zamiast numeru mogą mieć podpis sponsora. Tylko może bez wujek ciocia .
Ale krótko skrótowo. W taki razie sponsorzy budek będą opisani chyba ze nie wyraża chęci i będziemy informować, co się dzieje z budkami .
Piotr,
Pawik napisał/a:
to bym się chyba posikał z radości i w nowym roku zainwestował więcej
Budki przyjechały z Hajnówki na Podkarpacie.
Dojrzewają w słońcu. Znikną śniegi na Podkarpaciu- wieszamy budki.
Wcześniej podpiszemy sponsorami
O wydarzeniach będziemy informowali.
Polecam zaglądniecie na mapkę rozmieszczenia kraski w Polsce z 2010 http://www.monitoringptak...ing_kraski.html
Oby w każdej budce założyła gniazdo jedna para i później wykluły się z jaj wszystkie maluchy . "W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju - czerwcu 4 do 5 czysto białych, błyszczących jaj o jajowatym lub gruszkowym kształcie. Kraski zakładają monogamiczne pary." Powodzenia .
Właśnie. W tym roku domków dla kraski wystarczy w naszej południowej czesci
Zobaczymy jak kraski je wykorzystają
Marku jak będzie kraska w budce z napisem IMP to takie utrwalenie wlotu kraski do takiej budki byłoby zapewne koło Twego logo firmowego
[ Dodano: 2011-03-30, 21:55 ]
to znaczy nic nie spłonęło. ale jeszcze nie wszytko wisi, ale zawiśnie.
[ Dodano: 2011-04-12, 11:38 ]
Zamieściłem kilak dokumentacyjnych fotek co by nie było że reszta spłonęła.
http://www.kraska.eco.pl/aktualnosci.htm
Wszystkie wiszą i mają się dobrze.
[ Dodano: 2011-07-17, 22:46 ]
Witam
Takie wstępne podsumowanie 2011 roku na Podkarpaciu.
Budki fajnie zostały rozwieszone w terenie.
Na wiosnę kraski przylatywały i zaglądały do niektórych nowych budek, oczywiście z racji nierównego przylatywania wiosennego nie przypuszczaliśmy, że okaże się, że wróciło mało krasek.
Potem czas oczekiwania na wyklucie z jaj, aby policzyć ile jest lęgowych par, bo wtedy jak karmią są łatwe do wykrycia. Ale zaraz, gdy się zaczęło coś pokazywać deszcze przekreśliły dalsze obserwacje i jak się okazało doprowadziły do strat w legach.
Nie udokumentowaliśmy w tym roku z Podkarpacia par z sukcesem lęgowym.
A kraski w drugiej połowie lipca zaczęły się rozlatywać.Tak ze nie można było ich w tym roku długo podziwiać.
Może za rok będzie lepiej, dużo wróci i pogoda pozwoli na sukcesy lęgowe. Bo ten rok był wyjątkowo słaby dla kraski. Wkrótce podliczymy wszystkie dane i zamieścimy na stronie
http://www.kraska.eco.pl/
Pozdrawiam
Konrad Kata
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach