Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » jaka lornetka do śledzenia ptakolów?

jaka lornetka do śledzenia ptakolów?
Autor Wiadomość

kocykk 
niemowa
Tomek

Wysłany: 2011-07-25, 11:21   jaka lornetka do śledzenia ptakolów?

Tak jak w temacie zastanawiam się co kupić budżet ograniczony więc raczej rozsądne propozycje powiedzmy do 600zł... im mniej tym lepiej :P najlepiej cos sprawdzonego co macie i używacie. Obecnie mam ruskiego okulara ale aberacja jest masakryczna i czasami nie da rady rozpoznac kolorów ptaka... Z góry dzięki za podpowiedzi.

Cerberiusz 
niemowa
Mikołaj Leszczyński

Wysłany: 2011-07-25, 18:49   

Rzuć okiem na ten temat:
http://fotoptaki.art.pl/v...hlight=lornetka

Może to coś pomoże.

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-07-25, 18:50   

kocykkNie podam marki, bo nie o to jest najważniejsze. Przy wyborze orócz ceny powinieneś wziąć pod uwagę,:
1. ciężar lornetki - ciężka to trudno utrzymać w rękach, a poza tym szyja się męczy od noszenia((
2. przybliżenie: min. wybieraj 10X45, lepiej 12X45. Zbyt duże też nie dobrze, bo wszystko lata i nic nie zobaczysz, chyba, ze statyw,,
3. jaka jest GO, przy małej będziesz musiał stale dostosowywac ostrość nawt przy małych różnicach w odległościach obserwowanych ptaków,
4. o aberacji już się dowiedziałeś :-?
powodzenia w wyborze modelu :-)

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-07-25, 22:11   

Ważna jest też minimalna odległość od obiektu. Lornetki mające duże przybliżenie, np. jak podał Włodek, maja minimalną odległość ostrzenia 1 m lub nawet więcej. I czasami bywa tak, że jesteś w głębi pokoju, ląduje Ci ptak na parapecie lub balustradzie balkonu, a Ty nie możesz dostrzec szczegółów, bo za blisko ... Sama tego doświadczyłam ... :-/

[ Dodano: 2011-07-25, 22:13 ]
Żeby nie być gołosłowną, zajrzałam na pierwszą lepszą stronę, od razu trafiłam na dobrą (cenowo, marka, parametry) lornetkę Nikona i proszę - minimalna ostrość - 5 m! :shock:

[ Dodano: 2011-07-25, 22:13 ]
http://www.lornetki.pl/ka...=3531&idZestaw=

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2011-07-26, 08:27   

Wlodku, lornetki x12 to już ekstremum, sam mam Zeissa 12x45 ale to tylko ze względu na to, że głównie obserwuję nad morzem. Do lasu to się absolutnie nie nadaje. Za standard wśród ptasiarzy uznane są lornetki x8.

Hanka, powiem szczerze, że nie zdarzyło mi się używać lornetki w domu ;-) Nie przesadzałbym z ta minimalną ostrzenia. Bliżej niż 10m ptaków nie daje się obserwować, a jak daje to po co lornetka ;-)

Wracając do tematu. W tej cenie to chyba największą popularnością cieszy się Vortex Crossfire, to niezła lornetka (oczywiście jak na tak niską cenę).

kocykk 
niemowa
Tomek

Wysłany: 2011-07-26, 09:00   

właśnie się nad tym nikonem zastanawiałem bo dobrze wygląda i czytałem opinie że jest ok, na moje wymagania wystarczy, tak mi się wydaje....

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-07-26, 11:17   

Kocykk-Tomku, ja myślę, że wystarczy. :bravo: Wygląda bardzo przyzwoicie, firma dobra, cena - też. Sama na co dzień (w mieście, do lasu) używam Nikona 10x25 i jest dobrze. Silną lornetkę 15x45 (Carl Zeiss Conquest, ale to już droższa rzecz) zabieram na większe, dalsze wyprawy w teren - właśnie, jak napisał Darek - nad jezioro, morze lub na pola z odległym horyzontem.

Dazz-Darku, patrzysz po pierwsze - z punktu widzenia człowieka, który chyba nie ma problemów ze wzrokiem (jeśli nie masz, to wtedy może nowy gatunek małego wróblowego z 10 m zdołasz zidentyfikować; ja - nie), a po drugie - np. mnie się zdarza używać lornetki z domu na zewnątrz - i powiem Ci, że to ma wielki sens, bo w lipcu i sierpniu w mojej okolicy, na krzewach i drzewach żerują bardzo ciekawe gatunki wróblowych (z mieszkania na II piętrze mam dobre warunki obserwacyjne). Jako fotograf ptaków miejskich, bo tak siebie określam, cenię sobie taki sprzęt, który mi to umożliwia. :-)

Tak że Kocykk-Tomku - ważne gdzie, kiedy i co będziesz obserwował, bo od tego zależy jaki typ lornetki będzie dla Ciebie najbardziej przydatny. :roll:

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-07-26, 11:56   

Lornetki nie kupuje się aby z kanapy obserwować jaki ptak na parapecie siedzi ;-) To ma byc urządzenie w teren :-)
Ja używam Bressera Spezial Jagd 8x56. Tato kupił pare lat wstecz, uzywał do polowań, był z niej zadowolony. Od 2 lat katuję tą lornetkę w terenie i nie mogę powiedzieć złego słowa ;-) Gumowana obudowa fakt, zniszczyła się, ale nic w tym dziwnego ;-) Po pierwsze ma sporo lat, a po drugie nie leży w pokrowcu, jest naprawde ekstremalnie traktowana :-) Ost troche leżała w wodzie przez dłuższy czas i do jednego tubusu dostała sie woda, woda wyparowała i lornetka dalej smiga :mrgreen: Fakt soczewki od środka troche brudne są, ale nie utrudnia to zbytnio obserwoania przez nią :-)
Ostatnio zmieniony przez Sławek Wojtczak 2011-07-27, 12:07, w całości zmieniany 1 raz  

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-07-27, 11:20   

Lornetki kupuje się także po to, żeby z kanapy oglądać ptaki. Tak, tak Sławku. Dlaczego wyśmiewać domowe podglądactwo?!! :shock: Przecież mnóstwo ludzi interesujących się ptakami ma problemy z wychodzeniem z domu (obowiązki rodzinne, kalectwo, bóle stawów, brak czasu)), ma wspaniałe tarasy i balkony na różnych piętrach i mieszka wśród zieleni, w ogrodach ... I chcą widzieć ptaki w pobliżu, też są birdwatcherami, mogą mieć bardzo dużą wiedzę i wnosić poważny wkład do tej dziedziny dzięki swoim obserwacjom domowym.
Nie można być tak jednostronnym - las, pola, morze i nic więcej!
Ale rozumiem, że pierwotne pytanie kocykka-Tomka dotyczyło lornetki w teren. No i takie dostał sugestie/namiary zakupów.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-07-27, 11:32   

Rok temu myślałem nad Vortex Crossfire, o której pisze Darek, ale z dostępnością i ceną było słabo.
Zdecydowałem się na oczy celestron outland: http://fotozakupy.pl/lorn...and-10x42,9625s (ładnie cena spadła - mnie kosztowała 2 stówy więcej).
Mała, lekka, b.dobry obraz, niegubiące się zaślepki - dla mnie bomba.

Jacek Betleja 
niemowa

Wysłany: 2011-08-07, 22:48   

Witam,
Jestem nowy na tym forum. Chętnie służę pomocą i radą w wyborze lornetki dla fotografa przyrodniczego. Dwie marki, które promuję to Swarovski i Opticron. Swarovski to chyba każdemu wiadomo co oznacza. Opticron, to angielska marka o dużym wyborze sprzętu w cenach średnich i niższych.
Jacek Betleja

pstrykacz 
niemowa
Marek Wtorek

Wysłany: 2011-08-09, 15:33   

Swarowski to już dla szpanu chyba, są trzy razy tańsze lornetki o podobnej optyce :-P

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-08-09, 15:45   

pstrykacz, jak zobaczylem pierwszy przez svarka to to nie jest dla szpanu lornetka
kopara mi opadla
a to ze sa drogie ? a ktora dobra optyka jest tania

pstrykacz 
niemowa
Marek Wtorek

Wysłany: 2011-08-10, 19:18   

Ja też często przez Svarka spoglądam, dopóki jest sporo światła to nie widac aż takiej różnicy, znaczna jest w słabszym świetle

sokens 
milczek
Łukasz Sokołowski

Wysłany: 2011-10-04, 14:18   

Szukam jakiegoś monokulara do ciorania po lesie z mocowaniem na statyw, budżet ograniczony. Preferuję jedno oko z tego względu, że na lornetce i tak zawsze przymykam jedno oko, taka dziwna przypadłość mnie trafiła. Sprawdzałem na kilku lornetach i na każdej mam to samo. Mam fajny monokular ruski o ile się nie mylę 20x50 ale jest dość ciężki i ma bardzo odległy punkt minimalnego ostrzenia. Nie szukam super sprzętu, ma spełniać swoją funkcję dla przeciętnego obserwatora przyrody.

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2012-10-09, 19:38   

Ja używam od 3 lat lornetki Nikona, model Nikon ACTION VII 12x50. Bardzo dobry produkt w niskiej cenie.

sokens 
milczek
Łukasz Sokołowski

Wysłany: 2012-10-09, 21:20   

ja zakupiłem celestron outland 8x50, jestem bardzo zadowolony, zgrabna poreczna lekka i tania

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-10-10, 09:54   

Ja posiadam Nikon Action EX 12x50 CF, dobry produkt w tej cenie.

Aquila 
małomówny
Karol Waszkiewicz

Wysłany: 2012-10-10, 23:00   

Jak do śledzenia ptaków to klasyczne lornetki to 8*42 10*42, 8*44 10*44. Mają szerokie pole widzenia,są małe gabarytowo. Sam osobiście mam Steinera sky hawk hd 10*42 i jestem bardzo zadowolony tylko cena to już 1800zl.

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2012-10-11, 19:56   

Czytałem trochę o lornetkach w cenie do 1tyś zł i polecana jest Vixen New Foresta za ok.700zł. Jako dodatek do fotografowania polecane są lornetki o parametrach 8x32. Polecam poczytać http://forum.optyczne.pl/...415ffd429f72935

Odpowiedz do tematu