Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

Bączki
Autor Wiadomość

banbig 
niemowa

Wysłany: 2011-06-14, 07:40   Bączki

Szanowni forumowicze, co do focenia bączków to chyba większość wie że to jest trudny temat ale nie znaczy że nie możliwy, ja „swoje” bączki obserwuje od kilku lat i przekonałem się że najbardziej skuteczna metoda to dokładne rozpoznanie terenu i znajomość zachowań tych ptaków, niestety metod bardzo czasochłonna, zaraz pojawią się stwierdzenia że Ameryki nie odkryłem, zgadzam się, ale innego sposobu myślę że niema, jeśli ktoś ma to zapraszam do dyskusji.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-06-14, 16:04   

czy one maja stale swoje miejsca ?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-06-14, 16:44   

z mojego skromnego doswiadczenia to maja swoje ulubione miejsca polowania

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-14, 17:35   

mają miejsca w których bywają częściej, pozostaje tylko kwestia dostępności tego miejsca do fotografowania! Mam sporo ujęć które nie uważam za udane bo jakieś babole czy nieciekawe tło pojawia się w kadrze.
Co do fotografowania bączków to zauważyłem kilka spraw...
są ciekawe i niespecjalnie płoche (ale bez przesady) jednak spora trudność fotografowania polega na ich skrytości.
Miałem sytuacje gdzie bączek nadleciał z jednej strony i usadowił się na trzcinie i czekałem aż się wychyli pozując do zdjęcia, a nie zauważyłem jak inny skradał się z drugiej strony.
Wspinał się po trzcinach aż w końcu trafił na słabszą sztukę która złamała się pod jego ciężarem i walnął do wody... ale pech że nie mam z tej akcji zdjęć:(
Trudność polega na fotografowaniu bączków z brzegu bo siadają głównie od strony wody, a jeśli pas trzcin jest szeroki to nie ma możliwości podejścia go od strony brzegu nie płosząc ptaka.
Warto przygotować sobie miejsca zanim ptaki przylecą na wiosnę. Wyciąć trochę trzcin lub postawić coś a'la stanowisko wędkarskie co pozwoli wychylić się poza pas zarośli.
przy robieniu tego zdjęcia:
http://fotoptaki.art.pl/a...php?pic_id=9958
nieźle się nagimnastykowałem:)
koledze który był na drugim brzegu udało się uwiecznić moje wygibasy na dwóch kołkach które były pozostałością po starym stanowisku wędkarskim:)

kolejna sprawa to to że bączki są na tyle ufne że maskowanie przy ich fotografowaniu nie jest za każdym razem konieczne.
Kilka razy zdarzyło mi się podejść bączka bez jakiejkolwiek siatki...
Dla przykładu to zdjęcie:
http://fotoptaki.art.pl/a...php?pic_id=9870
zrobiłem bez dodatkowego kamuflażu (oprócz stroju o wzorze camo)
widząc ze siedzi przez dłuższy czas w jednym miejscu postanowiłem podejść do niego bliżej. Co kilka kroków robiłem zdjęcie... w końcu podszedłem na odległość gdzie bączek ledwo mieścił się w kadrze!!! Nie każdy osobnik tak ma bo widziałem osobniki bardziej i mniej ufne, ale faktem jest że ten gatunek ma dość niewielki dystans ucieczki.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-06-14, 19:08   

Hubert Gajda, toś mnie pocieszył swoim postem. Już myślałem, że 'normalnie' bez 'fajerwerków' nie da rady zmierzyć się z gatunkiem ;-)

banbig 
niemowa

Wysłany: 2011-06-14, 21:17   

Witam Was, ja mam przygotowaną zatoczkę która jak mi się wydaje z kilkuletnich obserwacji jest lubiana przez bączki, poniżej postaram się Wam przedstawić wizualizację tego miejsca, to uwielbianie wydaje się być okresowe wynikające z wielu czynników, zazwyczaj ściśle związane z relacjami pokoleniowymi osobników zamieszkujących wspólnie jakiś obszar, wynikającymi z procesu rozmnażania, dobrym okresem na focenie jest czas przylotu ptaków, latają wtedy wszystkie pokolenia i jest ich dużo wszędzie, kolejnym etapem jest kopulacja dorosłych osobników, wtedy pozostałe pokolenia starają się być w ukryciu a kopulująca para eksponuje się wyjątkowo, kolejny etap po kopulacji jest czasem kiepskim dla focenia, wszyscy wzajemnie się unikają, czas karmienia młodych jest zapowiedzią stopniowego wzrostu eksponowania się wszystkich pokoleń, za niedługo również najmłodszych ptaków, wtedy to zaczyna się swobodne eksponowanie ptaków w ulubionych miejscach i według mnie w tym okresie najłatwiej jest je obserwować no i focić. Takim wydaje mi się ciekawym spostrzeżeniem jest pojawianie się bączków w ulubionym miejscu na polowanie ~11 godziny, czy może ktoś również miał takie spostrzeżenie?
Czerwone strzałki ukazują moją aranżację.
Ps. Szukam i nie wiem jak mam dodac fotkę

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-14, 22:06   

dodaj gdzieś zdjęcie... na jakimś serwerze... później skopiuj adres tego zdjęcia i wstaw go, wcześniej klikając symbol IMG który jest po prawej stronie.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-06-14, 22:35   

tu masz wszystko

http://fotoptaki.art.pl/viewtopic.php?t=867

banbig 
niemowa

Wysłany: 2011-06-14, 22:46   

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-06-15, 16:40   

Panowie!!!!!!!!!!!!!!! woldery , krzeslko i do wody , toc tam nie jest gleboko z tego co widze na zdjeciu :)

robia tez tratwy z rur PVC by moc poruszac sie po plytkiej wodzie :)

a jak nie , to czekajcie na mnie az ja przyjade :)

Wybacz mi Hubet , ale ja to bym jajo zniosl jak bym mial tak focic jak Ty na tym zdjeciu :)

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-15, 17:21   

Sylwek, ja o mało co jaja nie zniosłem:) ale przynajmniej był efekt tej gimnastyki w postaci fotki bączka!
U mnie jest do 6m głębokości więc nijak ma się to do woderów i krzesełka dlatego czasem trzeba się tak gimnastykować.
Poza tym nikt nie będzie oceniał zdjęcia na podstawie moich wygibasów jakimi musiałem się posłużyć by zrobić dane zdjęcie :-P
Kilka sporych zbiorników dodatkowo utrudnia pracę i prawdopodobieństwo trafienia na bączka ale satysfakcja tym większa kiedy się trafi dobry kadr.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-06-16, 01:30   

ojjj zdaje sobie z tego sprawe , ale tez musle ze celem fotografa jest zrobic zadawalajace ujecie , takie niepowtarzalne :) nie prawdaz ? co prawda odskoczylem ostatnio od fotografii przyrodniczej , ale dalej czuje emocjejakie daja dobrze zrobione fotografie :)

slyszales moze o wizjerze katowym ? bardzo duzo pomaga wygodniej sie fotografuje :mrgreen: polecam bo warto :)

6 m glebokosci to juz troche jest , ale przy brzegu chyba tak niue jest ? uwazam , mysle , uwazam ze smialo mozna by bylo cos wykombinowac , baczek tez nie przebywa na takiej glebokiej wodziye :)

to sa tylko moje domysly , tak wiec tez moge sie mylic :)

dla nie jednego fotografa takie zdjecie baczka zrobic jest po prostu marzeniem , juz nic nie mowie jak by bylo w pieknym sloncu i bez przeszkadzajek :) :mrgreen: :mrgreen: ojjj chyba juz wtedy jak bym zrobil takiew zdjecie to obiektyw bym sprzedal :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-16, 08:20   

wizjer kątowy mam, ale tutaj nie było czasu na jego montaż :-P dlatego musiałem kombinować, a żeby obniżyć perspektywę położyłem się wzdłuż tego jednego kołka na którym wcześniej stałem :mrgreen:

Co do głębokości, wiem co mówię...
to stare wyrobiska gliny i brzegi najczęściej są pionowe porośnięte trzciną i czasem o jeden krok za daleko może okazać się nieprzyjemnym doznaniem.
W miejscu gdzie robię te wygibasy próbowałem w zeszłym roku zejść do wody i popróbować trochę z innej perspektywy, ale krok od brzegu i woda sięgała mi po szyję!!!
Z pontonu też raczej odpada bo ptaki bają się tak dużego obiektu zmierzającego w ich kierunku!
Będę się starał ugryźć temat tak dobrze na ile to będzie możliwe, a taka gimnostyka może wyjść na zdrowie :mrgreen:

banbig 
niemowa

Wysłany: 2011-06-27, 22:17   

Myślę że nadszedł czas napisać coś co może przydać się tym co chcą dopaść bączka, bo właśnie w życiu tych ptaków mamy czas spokoju, eksponują się na trzcinach tuż przy powierzchni wody, górne partie trzcin nie są już dla nich atrakcyjne jak w okresie kopulacji i obrony terytorium, dobrze jest teraz wybrać trzcinki widoczne naprzeciw w obszarze zamieszkałym przez bączki, lub zrobić przecinkę w pasie trzcin odpowiednio zaaranżowaną i tylko czekać, uganianie się za nimi przynosi gorsze efekty. Ptaki te penetrują brzegi zbiorników poruszając się po ich linii, ja preferuje stałe miejsce i czekanie, może ktoś ma lepsze propozycje i łatwiejsze , skorzystam chętnie.
Pozdrawiam

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-07-27, 13:11   

Cenne uwagi, Panowie. Przydadzą mi się w przyszłym roku ...

banbig 
niemowa

Wysłany: 2011-08-03, 23:01   

Witam Was wszystkich zainteresowanych bączkami, właśnie jestem po urlopie, oczywiście zaraz udałem się na rekonesans, po trzech dniach obserwacji, stwierdzam zdecydowanie że w tym roku już tylko młode będą się eksponować, mamy dla nich jeszcze do dyspozycji miesiąc
Pozdrawiam

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-08-04, 00:54   

walcz i pokazuj Łukaszu wiecej

kucik 
niemowa
Michal Kut

Wysłany: 2011-08-09, 01:05   

Moje baczki "ustrzelilem" 2 razy w ubieglym sezonie. Z racji tego, ze wowczas jeszcze fotografowalem potezna Leica 560mm f6.8, odpadaly zdjecia z wody czy plywadelka.
Ujecie zrobione na stawach, w dosc czestym miejscu zerowania baczkow.

Co ciekawe samica pozwolia zblizyc sie na ok 6-8m, a samiec uciekal juz z dwukrotnie wiekszej odleglosci. Sytuacja powtorzyla sie klika razy, gdy je spotykalem.

Co do samej techniki pierwsze zdjecia powstaly z pozycji lezacej na brzegu, ale tegoroczne obserwacje juz z plywadelka+pianka neoprenowa i pletwy+wojskowa kamizelka ratunkowa i wlasnie taki zestaw wydaje mi sie najbardziej odpowiedni do tego tematu. Delikatne manewry i obranie dobrej pozycji powinno dac niezle efekty (na kaczki, kurki i lyski sprawdza sie wysmienicie).

Z racji tego ze kierownik stawow na ktorych fotografuje dal mi wolna reke, temat baczkow odlozylem na przyszly sezon, lacznie z przygotowaniem miejsca i przecinka w trzcinach. Co z tego wyjdzie - zobaczymy...

"Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył"

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-08-09, 11:12   

Brawo Michale! Dobre rozpoznanie, przygotowanie i proszę - efekt wyśmienity! Zdjęcie bardzo mi się podoba.
A Twoje porady - na pewno przydadzą się niejednemu fotografowi, który dopiero się przymierza :) ) ;-)

Odpowiedz do tematu