Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Komunikaty i ogłoszenia Redakcji » Europejskie Dni Ptaków 1-2 X - Zaproszenie

Europejskie Dni Ptaków 1-2 X - Zaproszenie
Autor Wiadomość

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia


Dołączył: 27 Paź 2006
Posty: 4148
Skąd: Opole

Wysłany: 2011-09-26, 11:46   Europejskie Dni Ptaków 1-2 X - Zaproszenie

Zbliża się jeden z ciekawszych dla wszystkich obserwatorów ptaków okresów w roku. To czas jesiennej migracji, kiedy miliony ptaków udają się w drogę na zimowiska. Dla jednych gatunków będzie to daleka wędrówka, wiodąca przez całe kontynenty. Inne przebędą znacznie krótszą drogę, przemieszczając się w cieplejsze rejony Europy Zachodniej lub Południowej. Wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy.
Z tej okazji 1 i 2 października obchodzić będziemy Europejskie Dni Ptaków – największą tego typu imprezę na świecie. Opolska Grupa Ornitologiczna serdecznie zachęca do wspólnego obserwowania skrzydlatych wędrowców! Chętni z Opola i okolic mogą bezpłatnie wybrać się na dwie ptasie wycieczki z przewodnikiem.


1 X (sobota) – Park miejski na Wyspie Bolko w Opolu.. Zbiórka o godz. 09:00 przed budynkiem MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1. Przewidywany czas zakończenia wycieczki: 14:00.


2 X (niedziela) – Zbiornik Turawski. Zbiórka o godz. 09:00 na parkingu przed kościołem św. Mikołaja w Szczedrzyku. Przewidywany czas zakończenia wycieczki: 15:00. Należy zabrać obuwie terenowe (najlepiej gumowce).Organizatorem akcji jest międzynarodowa federacja BirdLife International – w Polsce jej członkiem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Akcję na Opolszczyźnie, koordynuje Opolska Grupa Ornitologiczna.
W Europejskich Dniach Ptaków może wziąć udział każdy! Szczegółowe informacje dostępne są na stronie OTOP (www.otop.org.pl).Kontakt z przewodnikiem:

Maciej Kowalski

ptaki_opole@o2.pl

tel: 880 255 179
_________________
www.marekpaluch.pl
www.fotoneo.pl
 
 
 

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia


Dołączył: 27 Paź 2006
Posty: 4148
Skąd: Opole

Wysłany: 2011-10-02, 21:01   

Europejskie Dni Ptaków – podsumowanie pierwszego dnia liczeń na Wyspie Bolko w Opolu (1X)

W ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków, w dniu dzisiejszym odbyło się liczenie ptaków na opolskiej Wyspie Bolko. Wycieczka trwała 4,5 godziny i przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. W tym roku, udział w akcji wzięły 22 osoby (!), w tym zaledwie 5 osób związanych z grupą (co cieszy podwójnie). Po raz pierwszy w liczeniu udział wzięła zorganizowana grupa uczniów, (siedmioro dzieci z V i VI klasy SP w Staniszczach Małych), co zawdzięczamy Pani Jolancie Koj, która prowadzi w Staniszczach Małych Szkolne Koło OTOP (dziękujemy za zaangażowanie!).

Dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu akcji w lokalnych mediach, udało się połączyć fakt corocznego liczenia ptaków, z omówieniem problemu planowanej obwodnicy przez Wyspę Bolko i jej wpływu na przyrodę miasta (więcej w artykule poniżej). Trasa wycieczki została zaplanowana w taki sposób, aby uczestnicy mogli przekonać się o bogactwie gatunkowym i unikatowości terenów bezpośrednio i pośrednio zagrożonych przez inwestycję. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, umocni jedynie w przekonaniu o konieczności popierania działań, mających na celu ocalenie Wyspy Bolko!

O ile dopisała pogoda i frekwencja, mniej dopisali główni bohaterowie wydarzenia. Stwierdziliśmy ptaki z zaledwie 38 gatunków (w poprzednich latach: 55 (2010), 42 (2009), 53 (2009). Nie oznacza to jednak, że ptaków jest mniej! To co uda się zaobserwować podczas wyjścia w teren, zależy od bardzo wielu czynników. Przykładowo: pogoda, która nas zachęca do obserwacji, nie musi wcale zachęcać ptaków do podjęcia wędrówki. Rzecz jasna, nie można formułować sądów na temat trendów ptasich wędrówek, na podstawie jednostkowych, odbywających się raz do roku akcji liczeń, kładących nacisk bardziej niż na poszerzenie stanu wiedzy na temat migracji, na edukację przyrodniczą, zachęcanie do ornitologicznej pasji i promowanie spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Te ostatnie postulaty EDP, udało nam się z pewnością spełnić (vide: obecność młodzieży)! A przecież jesteśmy dopiero na półmetku liczeń- już jutro o godz. 9:00 ciąg dalszy na Zbiorniku Turawskim.

Najciekawszym ptakiem, jakiego udało się nam zaobserwować, był samiec mandarynki. Nie zawiodły również „nasze” dzięcioły średnie, które należą do tych najrzadszych przedstawicieli lęgowej awifauny Wyspy Bolko.

Poniżej kompletne wyniki z pierwszego dnia:

łabędź niemy 2
gęś zbożowa 18
mandarynka 1 m.
krzyżówka 173
czernica 1 m.
bażant 2
kormoran 11
czapla siwa 4
krogulec 1
myszołów 2
pustułka 2
śmieszka 31
mewa siwa 1
duża mewa w typie cachinnans 1
duża mewa w typie michahellis 1
gołąb miejski 10
grzywacz 45
sierpówka 1
dzięcioł duży 4
dzięcioł średni 2
skowronek 4
dymówka 3
pliszka siwa 2
kos 3
pierwiosnek 3
kopciuszek 1
bogatka 18
modraszka 3
kowalik 8
sójka 4
sroka 1
gawron 12
wrona siwa 3
kruk 1
szpak 10
wróbel 4
mazurek 15
zięba 2
grubodziób 3

Europejskie Dni Ptaków – podsumowanie drugiego dnia liczeń na Zbiorniku Turawskim (2X)

Za nami drugi, ostatni dzień liczeń, związanych z corocznymi obchodami Europejskich Dni Ptaków. Z pewnością należy go zaliczyć do udanych. Dopisała frekwencja, która w wypadku organizowania tego typu imprez poza Opolem, zawsze do ostatniej chwili była „elementem niepokojącym” (tak, kiedyś było nas tu tylko trzech…). Ostatecznie, nie liczyliśmy tylko sami na siebie, ale w pełnym składzie 11 osobowym ( rekordowa frekwencja!!), a swoją obecnością zaszczyciły nas również osoby z Olesna, Raciborza czy Gliwic.

Z powodu długo utrzymującej się mgły, zostaliśmy zmuszeni do małej modyfikacji planów. Liczenie rozpoczęliśmy w lesie nieopodal Jedlic. Dopiero, kiedy widoczność nieco się poprawiła, ruszyliśmy w stronę ujścia Małej Panwi. Wkrótce, przez chmury ostatecznie przebiło się słońce, które towarzyszyło nam już praktycznie do końca.

Co ważne, dopisały ptaki. Naliczyliśmy aż 2313 osobników z 64 gatunków. Jest to jeden z lepszych wyników w historii organizowanych przez grupę EDP (w poprzednich latach: 68 (2010), 47 (2009), 62 (2008)), a mogło być jeszcze lepiej, gdyby nie zawiodły „pospoliciaki”, m.in. trznadel, kawka i łyska.

Zdecydowanym bohaterem tegorocznych EDP na zbiorniku okazała się egzotyczna cynamonka! Kaczora tego gatunku, dotychczas zaledwie raz obserwowanego w Polsce, udało się odnaleźć na tafli jeziora od strony Szczedrzyka. Choć ptak, wywodzący swój rodowód z Ameryki Północnej, zostanie najprawdopodobniej zakwalifikowany przez Komisję Faunistyczną jako uciekinier z niewoli, nie ujmuje to satysfakcji z wyjątkowej obserwacji!


Cynamonka (Anas cyanoptera), fot. M. Kowalski

Poniżej kompletne wyniki z drugiego dnia:

łabędź niemy 10
gęś zbożowa 249
gęś białoczelna 12
świstun 14
krakwa 1
cyraneczka 370
cynamonka 1 m.
krzyżówka 450
płaskonos 3
głowienka 5
czernica 52
nurogęś 3
perkoz dwuczuby 18
kormoran 2
czapla biała 25
czapla siwa 120
bielik 1 ad.
jastrząb 1 juv.
krogulec 2
myszołów 3
rybołów 1
pustułka 1
żuraw 3
sieweczka obrożna 12
siewnica 13
czajka 57
biegus zmienny 131
batalion 3
kszyk 14
kwokacz 2
brodziec piskliwy 1
śmieszka 41
mewa siwa 2
mewa białogłowa 4
gołąb miejski 32
grzywacz 395
sierpówka 2
zimorodek 1
dzięcioł duży 3
skowronek 11
świergotek łąkowy 14
pliszka górska 1
pliszka siwa 23
kos 3
kwiczoł 18
kapturka 1
kląskawka 1
czubatka 3
bogatka 11
modraszka 2
kowalik 2
pełzacz leśny 1
srokosz 1
sójka 17
sroka 5
gawron 2
wrona siwa 17
kruk 2
szpak 28
wróbel 21
mazurek 5
zięba 19
szczygieł 5
makolągwa 140
potrzeszcz 1
_________________
www.marekpaluch.pl
www.fotoneo.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

kontakt: galeria@ptaki-foto.pl

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group designed by szpak