Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » O etyce i technice fotografowania ptaków » Bałwanki

Bałwanki
Autor Wiadomość

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2012-07-11, 15:05   Bałwanki

Cześć

Używa ktoś sztucznych ptaków (bałwanków) do wabienia? W USA takie cuda są popularne do polowań, ale może w fotografowaniu by się to sprawdziło?
http://kosmatezakupy.pl.t...%23281%3Bsi.htm

Kiedyś miałem sztuczną krzyżówkę, ale ptaki na jej widok zwiewały gdzie pieprz rośnie :-)

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2012-07-11, 22:29   

Gdzieś czytałem, na jakiejś amerykańskiej stronie, że kiepsko się to sprawdza. Ale kto wie? Ja bym się dziwnie czuł niosąc takiego bałwanka :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-07-11, 23:12   

Cytat:
Ja bym się dziwnie czuł niosąc takiego bałwanka

jak balwan :)

Jacek47 
niemowa

Wysłany: 2012-07-11, 23:50   

Ja kilka razy używałem, ale sprawdzają się tylko na chwilę - i to nie na tę chwilę, na którą liczyłem :) . Jeśli zasiadka rozpoczyna się bardzo wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze ciemno, to bałwanek raczej się nie sprawdza - no chyba że z czasem przybywają kolejne ptaki i też będą nim zainteresowane. Jednak w moim przypadku, przy trzech podejściach z bałwankami cyranki i gęgawy sytuacja wyglądała tak, że jak było jeszcze szarawo ptaki podpływały do nich z zainteresowaniem, po chwili jednak gdy stwierdziły, że coś jest nie tak, odpływały i potem się już do tego miejsca nie zbliżały. Generalnie jednak bałwanek wywołuje zainteresowanie ptaków, ale tylko chwilowe - myśliwym ta chwila zwykle wystarcza do oddania strzału, nam polującym bezkrwawo raczej nie.

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2012-07-17, 11:05   

Marek Paluch napisał/a:
Cytat:
Ja bym się dziwnie czuł niosąc takiego bałwanka

jak balwan :)
:mrgreen:

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2012-07-19, 16:46   

O tym słyszałem już parę razy że takie zachowanie następuje przy spotkaniu czy to z bałwankami plastykowymi czy też ręcznie robionymi. Jak dla mnie zachowanie ptactwa z bałwankami jest całkowicie naturalne, ptasiory nie są debilami. To tylko wabik spełniający swoje zadanie by ptaki podeszły choć raz na odległość strzału. Same ptaki natomiast rozpoznają sztucznego "kolesia" jako trupa po prostu co jest sygnałem do odwrotu. No kto by chciał siedzieć w obecności martwego? W moim rozumieniu i tłumaczeniu faktu - ptaki są ciągle w ruchu, to oznaka czujności i zdrowia a pośrednio stanu bezpieczeństwa okolicy. Jak siedzi "sztywniak" to jest zagrożeniem - ściąga uwagę padlinożerców itp. a na pewno to miejsce nie było bezpieczne, bez względu na to co sprawiło, że "gość" jest sztywny.
Dla mnie rozwiązanie jest chybione, może zadziałać wyłącznie w przypadku zadziornych ptaków w wyjątkowych sytuacjach.

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2012-07-19, 21:10   

Amerykańskie indyki dają się nabrać, widać co kraj to obyczaj :mrgreen: Ostrzegam że ptak zostanie zabity :-(
http://www.youtube.com/watch?v=0WK2WKloydA

Odpowiedz do tematu