Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Zdjęcie może byc lepsze » Co i jak poprawić

Co i jak poprawić
Autor Wiadomość

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-22, 10:55   Co i jak poprawić

Proszę o jakies opinie na temat tych fotek.Może jakieś poprawki co i jak.
1

2

3

W dwóch pierwszych bawiłam sie czasem,krogulec spontaniczny dał sie podejść na 20m wiec nie było czasu na kombinowanie z ustawieniami,w dodatku czerwona kurtka nie maskuje:)

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-02-22, 12:38   

Monika na FP piszesz, że zdjęcia przycięte w picasie. Z doświadczenia wiem, że to najgorsze co możesz zrobić. Nie wiem ile przycinałaś, ale imo zdecydowanie za dużo. Na siłę nie ma co cropować. Moim zdaniem 20m na krogulca to za mało.

Pytanie: Czy po przycięciu w Picasie też wyostrzałaś? Jeśli nie to używając tego programu powinnaś była wykorzystać tą opcję i dodatkowo dodać kontrastu - nawet z automatu.

Dodatkowo zdjęcia są słabej jakości. Za bardzo je skompresowałaś, do tego pewnie jeszcze imageshack dołożył swoje.
Moim zdaniem, jeśli bierzesz się za obróbkę zdjęć, to zdecydowanie nie powinnaś używać Picasy. Wypróbuj testową wersję Adobe Lightroom 3. Zobaczysz, że będzie lepiej.

Pszesz, że 'bawiłaś się czasem'. To też ma duuuuży wpływ na ostrość zdjęcia. Nie wiem czym fotografujesz i jakie miałaś ustawienia [brak exif], ale czasy pewnie były dłuższe niż ogniskowa, której użyłaś. Bez IS, VR czy OS nie powinny byś krótsze niż ogniskowa+crop z aparatu [np. x1,6 w canonie].

Mam nadzieję, że pomogłem

kocoor 
milczek
Sylwester Kocot

Wysłany: 2011-02-22, 16:27   

Dokładnie to ci napisał szycho. Picasą to ewentualnie możesz sobie galerię zrobić. Podaj exif do zdjęć, czym robione były. Z programów mogę polecić Gimpa jeśli nie chcesz płaćić za komercyjne.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-22, 16:37   

wstaw orginal dla porownania

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-22, 23:09   

ok wstawiam orginały tylko zmniejszone.
robione canon eos 450d i obiektyw canon EF 70-300 5/6f is usm,w picassie nie wyostrzam bo nie umiem,jedynie co to czasem rozjasniam i przycinam.nastawione mialam na max przybliżenie i czas 1/25 lub 30.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-22, 23:31   

nie uzywaj pelnej odniskowej :) , przy pelnej ofniskowej tracisz jakosc
nie uzywaj tak dlugich czasow :)
przyslone tez przykrec do f/6.3 :)
tnij max 15%, zanim obetniesz opwieksz zdjecie w auto :)

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-02-23, 09:17   

Monika, z tymi czasami to jednak przesadiłaś. IS ISem, ale i tak za długo miałaś.
Co do reszty zgadzam się z Sylwkiem.
monia napisał/a:
picassie nie wyostrzam bo nie umiem
A to bardzo proste jest.
W panelu z lewej strony wybierasz zakładkę EFEKTY i otrzymujesz listę opcji. Wybierasz WYOSTRZ - no i możesz suwakiem zdecydować jak bardzo chcesz wyostrzyć.
Ale, tak jak napisał wcześniej Sylwester - kocoor Picasa najlepsza jest do galerii.

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-02-23, 11:43   

Taak, jak patrzę na te zdjęcia, to już rozumiem Monię i widzę samą siebie na początku drogi. To jest tak: zaglądasz do galerii, a tu takie piękne duże atlasy - ptak na patyku, ptak w trawie, ptak na plaży - zajmują prawie cały ekran i widać każdy szczegół ich upierzenia ... No więc, chce się tak samo. Wykręcasz ogniskową do oporu. Strzelasz i ... masz taką bogatkę (ostrość gdzieś się podziała) i dzięcioła (ledwo się zmieścił).
Wiesz Monia, naprawdę niekoniecznie trzeba ptaka robić tak wielkiego. Czasami dobrze skadrowane i zachowujące prawidłowe parametry techniczne - zdjęcie ptaka w jego środowisku wzbudza tyle samo zachwytu, co tzw. atlas na gałązce. W sumie, przy niewielkich poprawkach, Twoje zdjęcia dzięcioła i bogatki sa bardzo fajne.
Ja nie umiem dać Ci porad o charakterze technicznym, tylko tak jak widzę. Fotosc ma rację - kadruj nie więcej niz 15%. A to powiększenie w auto ma na celu sprawdzenie, czy zdjęcie jest ostre czy nie. Jak powiększysz maksymalnie wtedy widać, że ptak jest właściwie zamazany. Wtedy nie warto się tym zdjęciem zajmować. Do kosza i próbujemy następne ...
Pozdrawiam i życzę Ci powodzenia. Będzie lepiej, na 100% :) )

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-23, 12:36   

Dzieki wszystkim za rady.Foty pstrykam dlatego na max bo nie mam jeszcze czatowni poprostu siedze pod pasnikiem a jakieś 3-4m dalej powiesiłam butle z słonecznikiem i do drzew przyklejone smalec z słonecznikiem.A jak biore cos do maskowania to maja mnie w d... .Dopiero na przyszła zimę mysle wogóle z tamtąd sie wynieść i zrobic gdzieś dalej miejscowke z czatownią,tu za dużo ludzi z psami sie kręci.
No i muszę pouczyc sie PSa A tego dzięcioła co dałam jako pierwsza fotę(debiut)na początku lutego na FP to logielka mi obrabiał w PS.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-23, 17:12   

ktos , kiedys jak ogladal moje zdjecia powiedzial tak;
ze zanim wytrne kadr , to zebym wzial i powiekszyl je w AUTO ze bedzie mniejsza strata w jakosci , no i mi tak juz zostalo :)

blisko nie zawsze oznacza ze dobrze

link do Twojej sikorki :)

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-23, 23:10   

fotosc fajnie to wygląda,własnie brakuje tez info na co zwracać uwage nawet przy obrabianiu bo ta sikorka fajnie wygląda tak przycieta.ja to bym raczej myslała zeby to na środku było a nie mysleć o innym ustawieniu obiektu.Mysle że z czasem zrozumiem o co w tym wszystkim chodzi.Zawsze myslałam oglądając wypasione fotki to myslałam,że to za sprawą dobrego sprzetu a nie obróbki i że tak pieknie wychodza naturalnie jak strzelone.Dlatego cały czas myslałam jak to wszystko jest robione że takie piekne bez defektów.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-02-24, 07:59   

monia napisał/a:
ja to bym raczej myslała zeby to na środku było a nie mysleć o innym ustawieniu obiektu.
A to duuuuży błąd. Kadr Sylwka bije twoją 'centralną' sikorkę na łeb. Dlaczego? Sylwester pamiętał o podstawach kompozycji: "Nie wszystko na środku".
Tutaj masz troszkę na temat:
http://www.szerokikadr.pl..._poczatkujacych
http://www.fotografuj.pl/...mpozycja/id/172

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-24, 23:09   

Dzięki za linki.W temacie Piotra,Hanka pisze o wzroku to chyba u mnie jest ten problem też bo na jedno oko widze tak do 2m a drugie prawie ok.okulary w zasadzie musze nosić ale nie nosze tylko jak siadam do kompa.Wiec tu też może leżeć przyczyna.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-02-25, 08:28   

Za ostrość w aparacie odpowiada system AF. Każdy aparat ma system potwierdzenia ostrości dla matrycy, nie dla oka. Ja nie widzę żadnego związku.
Jeśli to pomoże to warto/powinno się skorzystać z pokrętła regulacji dioptrii.

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2011-02-25, 12:03   

to jeszcze fotka z wczoraj sikora i z dziś dzięcioł
.A i jeszcze pytanie o te czasy bo dzisiaj to jak dałam na Av to tak wariował aparat ze wychodziły to ciemne fotki to normalne potem jak zmieniłam na Tv to juz wogole kolory itp.Jak dałam na auto to wszystko za jasne wychodziło.nie wiem co jest.praktycznie ta sama odległość a jakość fotek różna od jasnych po ciemne.

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-02-25, 15:43   

Monia, pierwsze spostrzeżenie - ptaki na zdjęciach są nieostre :(

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-26, 18:34   

szycho, ja tez uwazam ze dobrze nastawioy okular pomaga w ostrosci , mimo ze jest AF :)
monia, zacznij uzywac statyw , nos okulary lub jak wyzej kolega napisal , przy wizjerze masz pokretlo , ustaw je do oczu :)

Odpowiedz do tematu