Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

Śmieci !!!
Autor Wiadomość

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2013-02-21, 19:40   Śmieci !!!

To bardzo smutne
http://www.youtube.com/wa...d&v=ceBaB3mFYTY

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-21, 20:05   

cisnie sie tylko jedno slowo k..... :evil: :cry:

Aquila 
małomówny
Karol Waszkiewicz

Wysłany: 2013-02-21, 21:54   

Z filmem powiązana jest petycja do Ministra Środowiska Australii by program refundacji za puste butelki,puszki objął cały kraj. więcej tu:
https://www.greenpeace.or.../?cid=35&src=fb

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2013-02-22, 08:20   

smutne ale niestety ludzie coraz bardziej przestaja mysleć.U nas nad morzem tez nie jest lepiej zwłaszcza latem a jak juz przyjdzie sztorm to zabiera wszystkie kosze(worki)z smieciami poustawiane wzdłoz plazy.akurat we wrzesniu zeszlego roku widzialam taka sytuacje,w wodzie mnustwo szkła oszlifowanego przez fale(a myslałam ze to bursztyny).A nie wiem czy ktos w polsce bada przyczyny zgonow mlodych bądz doroslych ptakow morskich.czy czasem nie ma podobnych sytuacji jak na filmie.
a o jeziorach to juz nie mowie jak wyglądaja wystarczy turawe czu otmuchow obejść po spuszczeniu wody :evil:
w polsce też powinno sie pomyslec o zwrotnych butelkach pet
dlatego ja w miare mozliwości zabieram ze soba pozostawione przez innych butelki,puszki,sznurki,folie nieraz wracam z pelnymi plecakami i znalezionymi reklamowkami odpadow.Na codzień tez to robie w swojej okolicy:)

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2013-02-23, 22:41   

Monia, jesteś WIELKA! :bravo:
Smutek śmieci jest ogromny, a tępota społeczna - niezmierzona! :shock:
Jakoś tak mi się wydaje, że pomimo apeli, pomimo edukacji, poczucie odpowiedzialności za stan naszego środowiska - u pojedynczych ludzi maleje. Uważa się, że są od tego odpowiednie służby, na zasadzie "płacę podatki, to niech po mnie sprzątają" ... Zgroza! :evil:

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2013-02-24, 09:23   

Po ogladnięciu zszedłem do garażu i popełniłem coś takiego :

W poniedziałek zawieszę.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-24, 10:13   

Cytat:
odpowiednie służby, na zasadzie "płacę podatki, to niech po mnie sprzątają" ... Zgroza!

piszesz o sluzbach Haniu ale nie wszystkie sie wywiazuja a placisz na nie podatki np straz miejska
zamiast pilnowac brudasow stoja jak psy z fotoradarami w koszach na smieci

Maciek111, jesli masz jakas blache i mozesz ja przykrecic do otworu oczywiscie blacha ma miec tez taki sam otwor :) to zapobiegniesz dewastacji budki przez dziecioly :)

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2013-02-24, 12:44   

Marku , już blaszki z listów się wiercą. Teraz wiem do czego służą. :lol:

Karol Grabski 
niemowa
Karol Grabski

Wysłany: 2013-02-24, 13:02   

Przykra sprawa , nie ma nic gorszego jak wybrać się w teren a tu kupa śmieci co już zdarzyło mi się nie raz. Faktycznie ludzie nie myślą , w tym roku znalazłem nawet puszki po browarach w Tatrach wysokich. Najgorsze że to widać gołym okiem jak postępuje za śmiecenie ziemi , dlatego tak ważna jest świadomość jednostki by zmienić to na globalną skalę.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-24, 13:12   

ja ostatnio widzialem zubra puszki w puszczy ktore pozbieralem bo krew mnie o malo nie zalala

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2013-02-24, 13:16   

Poruszający ten film,, Jakiż to los potrafimy zgotować innym,, :klup1:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-24, 13:26   

ja tez te blaszki zbieram :)

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2013-02-24, 13:27   

Dyskusja na temat wywożenia śmieci jest bardzo potrzebna. Powinno się uwrażliwiać młodzież na "błahe" rzeczy typu wyrzucenie papierka na ulicę i tym podobne "małe" czyny. Popatrzcie , ile śmiecia jest przy drogach. Worki pełne śmieci , worki i kubki po fastfoodach.
Ile to razy spotyka się ludzi , szczególnie na wsiach , którym wywiezienie starych szpargałów z podwórka do lasu to norma. W miastach od jakiegoś czasu straż sprawdza podpisane umowy na wywóz śmieci.
Przy których wsiach nie ma dzikich wysypisk ? Przy których wsiach nie ma dzikich żwirowni? Tego nauczyła nas komuna i tak to się przekazuje z pokolenia na pokolenie. Życie lasu , życie zwierząt dla dużej ilości ludzi nie ma znaczenia. Liczy się tylko własne dobro. Musimy edukować , pokazywać co złe , by jak najwięcej młodzieży to zobaczyło , bo człowiek z natury jest dobry i łatwo zmienia złe nawyki.

Karol Grabski 
niemowa
Karol Grabski

Wysłany: 2013-02-24, 14:12   

Właśnie trzeba podejmować dyskusje i samemu dawać dobry przykład i niech chociaż kilka osób się przekona do zachowywania czystości to już jest duży sukces.

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2013-02-24, 16:21   

Potrzebne są rozwiązania systemowe. Wystarczy tylko pobierać kaucję jak w innych rozwiniętych krajach. A u nas tym czasem nawet trudno jest zwrócić opakowania szklane nie mając paragonu zakupu w sklepie.

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2013-02-24, 17:57   

turbol na wsiach rzeczywiscie jest problem ale powiem Ci,że jak chodzialam do szkoły zawsze wkacje cale spedzalismy na wschodnich terenach (okolice dubienki) i powiem,ze wtedy było czysto i przy drogach i w lasach,u nas zbieralo sie smieci(puszki,po konserwach itp) do worków a butelki zazwyczaj rzucane były pod szope a my jak przyjeżdzalismy mylismy je i do skupu.jednak jak tak zajade to masakra wszedzie pełno dzikich wysypisk ale to tez poniekąd wina "miastowych"zaczeli budowac letnie domy i się zaczęło wczesniej tego nie było.w niektórych wsiach wprowadzono wywoz smieci to wiele osob z tego korzysta.
Ja prawie za każdym razem jak jestem na wyprawie z siostra to mamy ze soba plecaki do nich ładujemy odpady do segregacji.za puszki mam rocznie ok 150zl czyli wieksza cześć co wydaje na slonecznik :lol: A gogolińska straz miejska to standartowo dostaje kilka zgloszen miesiecznie lub jedno a porządne(wiekszość sprzataja).Obecnie minusem jest to,że moje psisko juz stare i daleko nie chodzi a co za tym idzie rzadziej kontroluje tereny gdzie sa stale wysypywane smieci.dziwne,że nie straz miejska nie korzysta z fotopulapek u nas mi odpisali,że za drogie :klup1: .dobry sposob szczegolnie na stałe dzikie wysypiska.skoro fotoradary z niedokladnym zdjęciem sa przyjmowane to takie tez powinno.Ostatnio zrobiłam sesje zdjęciowa gościowi co przyczepe smieci wywiuzl:)

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2013-02-24, 19:11   

Oczywiście nie generalizuję tu czy wieś czy miasto więcej śmieci. Wszędzie mieszkają różni ludzie, różnie podchodzący do sprawy śmiecenia. Mam nadzieję ,że od lipca to się zmieni.
Co myślicie np. o wędkarzach . Ile to śmieci widujemy idąc brzegiem rzeki. Torby plastikowe po zanętach , puszki po piwie czy pudełka po robakach. Nie wiem czy wiecie , ale jeden niedopałek wrzucony do wody zanieczyszcza 7 m2 tej wody.
Ile to łusek się widzi idąc brzegiem stawów , czy jezior pozostawionych przez myśliwych.
Przecież ci wszyscy "miłośnicy przyrody" powinni dawać przykład innym jak zachowywać się nad rzeką czy w lesie.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-24, 19:46   

i co zrobilas Monia z ta sesja ??

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2013-02-24, 21:03   

Jak co-na straż miejska wysłałam ;-) mieli wszystko nr traktora,własciciela jak wyrzuca smieci.Co najlepsze kilka dni pózniej jakis gościu rowerem z wozkiem cos z tamtad wywoził ale to nie był ten sam:).
Mam mieszane uczucia co do tej ustawy bo nie wszystko jest jasne mianowicie:
-co z osobami ktore "mieszkaja" na dzialkach na ktorych brak koszy?
-co z osobami co przyjezdzaja tylko na wakacje do pl?
-jak to sie ma z ta segregacja bo ja np nie wystawiam workow jak to jest u nas tylko dlatego,że czesto jestem koło kontenerow do segregacji i tam to wynosze,nie mam tego duzo bo staramy sie kupować racjonalnie i jak najmniej opakowane:)
Na mojej ulicy mieszka cn 4 rodziny gdzie prawie ich nie ma przyjezdzaja na wakacje jedni maja wykupiony wywoz na ten czas ale reszta nie,inni przyjezdzaja co jakis czas na wekend a po nim kosz stojący obok jest zawsze pełny odpadów domowych.
Mysle,że mentalnosci ludzi nie zmienimy bo to przechodzi z ojca na syna itd...znam to z okolicy:)
co do wędkarzy też jest róznie faktem jest,ze jest syf ale:na januszkowicach stał kontener dla wedkarzy ale czesto byl wypelniony odpadami z gospodarstw(remontów),sama widziałam gościa jak podjezdza mercem i wyrzuca 5 worków smieci:)to samo w katach opolskich co tydzień by musieli wywozic kontener bo zawsze było pelno rur pcv,styropianów itp.oczywiscie ich nie bronie bo wiem co robia i jak wygladaja stanowiska-moj tata tez ma nawyk sprzatania i krew go zalewa jak musi sobie najpierw stanowisko posprzatac by móc łowic bo w przepisach maja ze stanowisko musi byc czyste bo jak złapia to się zapłaci.

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2013-02-25, 07:35   

Jeżeli chodzi o domki letniskowe, czy działki ogrodowe to gminy rozsyłają pisma by każdy kto produkuje odpady a nie ma stałego miejsca zameldowania na danym terenie , a posiada domek letniskowy czy posiadłość rekreacyjną, ogrodową sam podpisał umowę o wywóz nieczystości i tą umowę przedstawił w urzędzie gminy. Wykaz instytucji wywożących odpady z którymi można podpisać umowę ma być na stronach gmin. Chyba , że gminy inaczej zadecydują .

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2013-02-25, 08:18   

Tylko wlasnie chodzi o to,że sa to domy mieszkalne,przyjezdzaja z niemiec na wakacje posiedzą 2 miechy i jada-a gdzie podziały sie odpady wyprodukowane?nie wiem trawa skoszona zawsze laduje pod koleżanki płotem :zly:
I jak to bedzie z częstotliwoscia wywożenia no bo np.teraz mam 2x w miesiacu latem daje prawie pusty kosz bo obierki itp cały rok daje na kompost.I np jak bym miała wiecej niz kosz(remont) to co maja obowiązek wziąść wszystko?albo częściej moge dać?tego wlasnie w ulotkach nie napisali.bo jesli nie to nie widzę roznicy.dalej będą dzikie wysypiska.

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-25, 10:25   

Ja mam działkę na Mazurach i już od 3 lat podpisuję umowę okresową na wywóz śmieci, przedtem były pojemniki dla wszystkich.
Cóż z tego - na ok. 20 działek zlokalizowanych blisko mojej, tylko 2 właścicieli włącznie zemną tak postępuje, myślę że od tego roku gmina ostro weźmie się za niesfornych działkowiczów.

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2013-03-07, 15:27   

Dzisiaj odwiedzilam port w choruli(odra) i myslalam,że mnie cos trafi,na drugim brzegu gościu laził za puszkami wokol takiej budy zrobionej przez wędkarzy.jak znalazł puszke to wziąl jak leżala butelka to sru do wody :zly: normalnie jak ta woda ma byc czysta jak takie debile sa na swiecie.Swoja droga ja łażąc za puszkami na ok 300m drogi wzdloz odry znalazlam 130puszek! jak ci wędkarze wracaja do domów po takich trunkach,ze o piersowka juz nie wspomnę:(
druga sprawa zwalaja zawsze na bobry,że niszcza brzegi rzeka a tu kilkaset metrów dalej dosłownie altanki stoja dla wedkarzy i kto tu bardziej niszczy brzegi?masakra jakaś.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-03-07, 15:41   

ja jak zwykle dzisiaj sprzatanie pod buda kazdy papierek zeby mi ktos nie powiedzial ze robie syf
Piotrze teraz twoj dyzur :mrgreen:

Odpowiedz do tematu