Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

¤ Wszystkie zdjęcia


BielikWszelkie prawa do tej fotografii są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie jej w jakiejkolwiek formie jest zabronione.
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

« Wstecz - Dalej »

Nazwa polska ptaka: Bielik
Nazwa naukowa ptaka: Haliaeetus albicilla
Nazwa angielska ptaka: White-tailed Eagle
Kategoria: Drapieżniki, Sowy
Data wykonania zdjęcia: 2012-02-10
Opis zdjęcia: z braku laku i sroczka na przekąskę dobra :-) Po raz pierwszy w tym roku obserwowałam jak młody bielik po chwili frustracji kiedy przymarzło mięcho zabrał się za łapanie srok. Widywałam polujące na kaczki ale szybka i sprytna sroka to extremum. Szczególnie jak się te dwa ptaki widzi razem. Bieliki wydają się wielkie, powolne i ociężałe. Ten młodzik zaskoczył mnie jednak swoją szybkością i zręcznością. Zamiast gapić się na pełne żerowisko wlepiałam oczy w niebo i jego powietrze ewolucje. Brakło mu niestety doświadczenia i sroka uszła z życiem. Tego dnia sroki już na nęcisku się nie pojawiły. Choć są to zawsze pierwsi goście, którzy ostatni również zamykają za sobą drzwi. Młody zastosował technikę łowów, którą widziałam już parokrotnie i u ptaków dorosłych polujących na pobliskim jeziorze. Ciekawa jestem czy też macie takie spostrzeżenia. Bielik polując na ptactwo zagania je w górę. Im wyżej uda mu się podciągnąć jakiegoś ptaka tym lepiej. Robi to wykonując w powietrzu dosyć duże okręgi i przy każdym wzlatuje wyżej a ptak przed nim siłą rzeczy podciąga się wyżej. Na pewnej wysokości bielik nagle przyspiesza i znajduje się nad ptakiem , spadając na niego całym ciężarem. Taką taktykę obserwowałam kilkakrotnie i zastanawiam się czy to lokalna fanaberia czy tak robią wszystkie bieliki. Dziwnie wygląda to w przypadku kaczek bo te raczej nie latają chaotycznie a po linii prostej. O ile sroka kreśliła harmonijne kręgi pod dyktando młodzika, to kaczki robią to przy pomocy bardziej zygzaka i nagłych zwrotów.
Wysłał: qelka
Wysłany: 2012-09-28, 09:35
Odsłon: 1024
Komentarze: 5
Poleceń: 5
Wysłał: Hanka (4037) @ 2012-09-28, 10:52
Zdjęcie samo w sobie daje pole do popisu wyobraźni. Ale Twój opis zachowań bielików w czasie polowania, to majstersztyk! Czytam i widzę to jakbym tam była. Brawo! Polecam


 
Wysłał: Marek Paluch (4726) @ 2012-09-28, 10:54
ciekawe obserwacje ja nie mialem okazji ogladac takich łowow
ja cierpliwie czekam az mlodziez zacznie jesc moje karpie :) 
Wysłał: Emil Dzienniak (105) @ 2012-09-28, 11:06
Karolino, ten opis wraz z fotografią wywołał u mnie pewne zjawisko, które określiłbym pokrótce tak: Pewne fotografie bronią sie same bez opisu ( ta broni się jak najbardziej ), pewne opisy fotografii choć zbędne , rzucają całkiem nowe spojrzenie na fotografię i nie w sposób tłumaczący zdjęcie. Tak właśnie to czuję. Udało Ci się zrobić niezły film w mojej wyobraźni opisem, który utrwaliłaś tą fotką. Rozpisałem się ale musiałem napisać więcej, a nie tylko - jestem pod wrażeniem. :)


 
Wysłał: Sylwester Szopa (50) @ 2012-09-28, 11:48
naprawdę niezłe!


 
Wysłał: Halina Kubiak (1624) @ 2012-09-28, 17:08
Pol.:)


 
Sortuj:Powered by Photo Album Addon 2.0.51 © 2002-2003Smartor

kontakt: galeria@ptaki-foto.pl

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 22

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group designed by szpak